DFC = Directional Flow Control (Suunnaattu virtauksen ohjaus)
Patentoidut DFC rei’ietyt kangaskanavat esiteltiin vuonna 2010.
DFC rei’ityksen ideana on korjata suuttimista tai rei’istä purkautuvan ilmavirran kangaskanvan suuntaisesti menevää virtausta suoraan kangaskanavan sivulle päin. Tällä tavalla saadaan aikaiseksi 100% tasainen puhalluskuvio.

Ilmavirta purkautuu tarkoin suunnitelluista laserleikatuista rei’istä, joista osassa on läppä ohjaamassa korjaavaa puhallusta.
DFC rei’itystä on kolmena erilaisena versiona.
DFC Comfort
Tätä rei’itystä käytetään normaalisti puolipyöreissä kangaskanavissa, joissa halutaan pienet ilmannopeudet.
- jäähdytykseen, lämmitykseen ja ilmanvaihtoon tiloissa, joissa asetetaan korkeat vaatimukset mukavuudelle
- tasainen ilmanjako
- ilmavirta rei’ityksen läpi 7 – 20 m³/h/m (60 Pa)
- tyypillisiä kohteita: toimistot, koulut, kahviot, auditoriot, teatterit, jne.
DFC Induction
Pääasiallinen käyttö keskinopeuksissa DFC sovelluksissa.
- jäähdytykseen, lämmitykseen ja ilmanvaihtoon tiloissa, joissa asetetaan keskimääräiset vaatimukset mukavuudelle
- tasainen ilmanjako
- ilmavirta rei’ityksen läpi 30 – 90 m³/h/m (120 Pa)
- tyypillisä kohteita: kuntosalit, näyttelytilat, museot, vähittäiskauppa, korjaamot, teollisuus, jne.
DFC Long Throw
Pääasiallinen käyttö kun tarvitaan suurempia puhallusnopeuksia ja pidempiä heittomatkoja.
- jäähdytykseen, lämmitykseen ja ilmanvaihtoon tiloissa, joissa asetetaan keskimääräiset vaatimukset mukavuudelle tai joissa sillä ei ole merkitystä
- tasainen ilmanjako
- ilmavirta rei’ityksen läpi 65 – 370 m³/h/m (120 Pa)
- tyypillisiä kohteita: urheiluhallit, varastot, suuret marketit, jakelukeskukset, jne.